Szombathely
Szombathely az ország nyugati részén fekvő Vas megyeszékhelye, 80 ezer lakossal. Régészeti kutatások bizonyítják, hogy a város a Kárpát-medencelegrégebbi folyamatosan lakott városi rangú települése.
A város lakói méltó módon ápolják a
római kori emlékeket, és arról is rendszeresen megemlékeznek, hogy a hagyomány szerint itt született a későbbi tours-i püspök,
Szent Márton. Úgy tartják, Márton szülőházának alapjaira épült a mai
Szent Márton-templom. Szombathely 1777 óta püspöki székhely, és ehhez illően nagyon sok keresztény műemlék van a városban. A
püspöki palota épületében kapott helyet az
Egyháztörténeti Múzeum és kincsestár. A
székesegyházban több Maulbertsch-festmény látható.
Claudius császár Kr. u. 50 körül megalapította a mai város elődjét Colonia Claudia Savaria néven, amely rövid idő alatt felvirágzott és Pannónia tartomány polgári központjává vált. 860 körül a város a salzburgi érsek fennhatósága alatt állt, majd a XI. század folyamán a győri püspökség birtokába került.
1578-ban a pozsonyi országgyűlés a törökök támadásai elől a Vasvári Káptalant és a levéltárat a városba telepítette, mely ez által vált a megye székhelyévé. A Bocskai felkelés alatt a várost fenyegető veszélyek elől a levéltárat Németújvárra menekítették, de ott egy tűzvész során valamennyi okirat elpusztult. A Rákóczi szabadságharc idején a várost felváltva birtokolták a kurucok és a labancok. A bajokat csak tetézte az 1711-es pestisjárvány és az 1716-os tűzvész, amelyben elpusztult a vár és a városháza is.
Nagy jelentőségű az 1777-es év, amikor Mária Terézia királynő megalapította a Szombathelyi Püspökséget, s élére kinevezte Szily János püspököt. Neki köszönhetően felépült a híres, Templom téri barokk épületegyüttes, mely ma is a város egyik büszkesége.
A természet nem kímélte a várost, 1813-ban árvíz, majd 1817-ben tűzvész sújtotta.
Az 1800-as évek végén Éhen Gyula polgármestersége alatt Szombathely modern várossá fejlődött.
A II. világháború sem múlt el nyomtalanul, az 1945. március 4-i bombázás során elpusztult a belváros jelentős része, megsérült a Székesegyház és megsemmisült a városháza, ám a lakosság segítségével újjáépítették a várost.
A megyeszékhely a hagyományok őrzése mellett gyorsan és dinamikusan fejlődött és fejlődik ma is, bővülő gazdasága megteremti a további előrelépés lehetőségét.